ATREIA

Rituály a ceremonie

Rituály nás provázejí od počátku našeho života: naším narozením, přechodem dívky v ženu a chlapce v muže, ženy v matku a muže v otce, přechodem matky v královnu a vědmu a muže v šamana, … a smrtí.

Rituál je osobní zážitek, který v sobě nese potenciál změny. Díky rituálu máme možnost se zastavit, spočinout v sobě a uvědomit si, že jsme součástí změny v rodinném nastavení, vlastní životní fáze, ročního období či cyklu měsíce. Rituál přináší možnost zorientovat se v nové situaci, vědomě prožít a ukotvit předěly v našich životech. Rituálem vytváříme posvátný prostor pro potkání se s vlastní duší.

Rituály a ceremonie od pradávna měly v rukách často ženy, zasvěcené ženy, které pracují s prostorem, změnou, vůněmi, léčivým polem a léčivou vibrací. Každý rituál má svůj záměr, poskytne nám bezpečný prostor, jak změnou projít, podpoří volbu změny a rozhodnutí vydat se jiným směrem, směrem, po kterém toužím, i přesto, že mohu mít ze začátku strach a obavy z nejistoty.

Rituál se neřídí lineárním časem, můžeme tedy rituál udělat i zpětně a prožít předěl a emoční katarzi z dřívějšího životního období. Pak nám rituál přináší uvolnění zaseknuté energie, obnovuje tok lásky v rodinném systému nebo v partnerství a podporuje nás přijmout novou situaci v míru.

Rituály lze rozdělit do skupin:

Přechodové či iniciační rituály – slouží k vědomému přechodu z jedné životní fáze do druhé, např. rituál menarché (první menstruace dívky), rituál těhotenství a mateřství, rituál menopauzy
Životní rituály – obřady spojené s životní fází ženy, vztahu či rodiny, např. svatební rituál, předsvatební rituál nevěsty, rituál uzavírání těla po porodu, rituál narození dítěte a uvedení do života, rituál kmotrovství, rituál prvního milování, rozchodový/rozvodový rituál, rituál rozloučení se s nenarozeným dítětem, rituál rozloučení se se zesnulou osobou atp.
Žehnající rituály – pro požehnání lidem či věcem, které milujeme, např. našim dětem, obydlí, ve kterém žijeme, vyrobenému šamanskému bubnu, novým výrobkům ve firmě
Magické rituály – pro provedení magických úkonů, např. splnění vyslaného záměru k uzdravení těla, záměr pro novou práci, připravenost k novému vztahu
Sezónní rituály – oslavují změny ročních období, sezónní pohanské svátky a mýtus Bohyně a Boha, např. oslava Beltine (spojení Bohyně a Boha), Samhain (svátek předků), oslavy jarní a podzimní rovnodennosti, letního a zimního slunovratu
Měsíční rituály – ženské obřady k uctění jednotlivých měsíčních fází a archetypu lunární Bohyně, např. rituály úplňku a novoluní.
Konstelační rituály – spojení systemických zákonitostí konstelací a rituálního prostoru, při použití léčivých slov, písní a rituálních postavení, které slouží k uzdravení „celé rodiny“ či „celého kruhu semináře“, kdy se může ukázat kolektivní, někdy traumatická zkušenost. Tyto rituály mívají přesah i pro osoby, které se rituálu nezúčastní.

Zdroj a inspirace v B. Zemanové: Ženské rituály

Mé zkušenosti

V roce 2022 jsem absolvovala on-line videokurz Rituály kola roku s Petrou Cihlářovou a Lilií Khousnoutdinovou, ve kterém jsme prošli pojetím času vycházejícího z vnímání přírody a jejích cyklů. Kolo roku je rozděleno do čtyř ročních období podle slunečního cyklu, oslavy důležitých přechodů (Imbolc, Beltain, Lammas a Samhain), které odpovídají čtyř obdobím života, a oslavy slunovratů a rovnodenností (Ostara, Litha, Mabon a Yule).
https://seminare.maitrea.cz/ritualy-kola-roku

V roce 2022 jsem absolvovala Školu Čichu u Rafaella. Díky tomuto zasvěcení do vůní, voňavých ingrediencí a vykuřovacích směsí používám tuto prastarou metodu vykuřování a vytvářím vlastní vykuřovací směsi a vůně podporující proces změny v rituálu.
https://www.rafaella.cz/umeni-citit/

V roce 2023 absolvuji Školu ženských rituálů Barbory Zemanové, ve které se učíme řemeslu rituálů, práci s živly, prostorem pro rituál, tvorbě rituálních textů, práci s vizualizací. Prohlubujeme v nás spojení s tím, co je větší než my, prostřednictvím vědomých přechodů – rituálů spojených s archetypy Panna, Milenka, Matka, Královna a Vědma. Učíme se základům konstelačních rituálů a práci s pohyby duše.
https://barborazemanova.cz/kurzy/skola-zenskych-ritualu-2023/

Od prosince 2021 vedu meditace a rituály spojené s kolem roku, např. Slunovratová meditace Yule, Meditace s rituálem IMBOLC, Meditace s rituálem Ostara, MABON meditace podzimní rovnodennosti, Meditace Samhain či Rituál Královny – meditace podzimní rovnodennosti.
https://atreia.cz/akce/

Cena za akci je vždy uvedena na letáku.

Cena za rituál

Od podzimu 2023 Vás ráda provedu osobním či skupinovým rituálem se záměrem na zakázku.

Cena za rituál je individuální podle typu rituálu:

  • cena za osobní rituál je 3.500 Kč,
  • cena za skupinový rituál (2 a více osob) je 6.000 Kč,
  • cena za speciální rituál (svatební rituál apod.) je 10.000 Kč.

Pokud se rituál koná mimo region Mostecka, připočte se k ceně cestovné, podle délky cesty.

Samotný rituál trvá min. 1,5 hodiny, k rituálu se váží dvě, případně více, přípravných osobních schůzek před konáním rituálu.

Reference

Dovolte, abych se podělila o rozchodový rituál, který jsem dělala s Míšou. Na rituál jsem si měla přinést bílou a černou svíčku, a věc, která mě spojuje s bývalým partnerem. Míša udělala oltář, kde byli zastoupeny čtyři živly. Zlatým provázkem, vytýčila prostor kolem oltáře, kde jsme se celou dobu rituálu pohybovaly. Rituál začal vykouřením, poté jsem popsala dvě stránky A4, kde jsem vypsala všechny křivdy a bolístky, které jsem měla vůči bývalému partnerovi. Bylo zajímavé, že jsem si myslela, jak jsem v pohodě a nenapadlo mě, že popíšu dvě A4. Potom jsme dopis spálily. Nejzajímavější okamžik byl moment, kdy jsem nechtěla obětovat věc, která nás spojuje. To bylo pro mě velmi překvapivé. Potom následovala fáze, kdy jsem si rozmotala z dělohy klubíčko našeho vztahu, tam mě zaujalo, jak dlouho jsem nit rozmotávala. Poslední fází posezení v kruhu u oltáře, za to jsem Míše moc vděčná, že jsem mohla být se svými myšlenkami. Po rituálu jsem byla unavená. Touto cestou bych chtěla Míše poděkovat, že pro mě provedla rituálem. Děkuji

Zkušenost klientky s vedeným rituálem
© All rights reserved. atreia.cz.